Ahti Arak Tours
  • Inglise keeles
  • Vene keeles

Reisid väiksematele ja
suurematele seltskondadele

Eestis, Soomes, Lätis, Leedus,
Poolas, Valgevenes, Ukrainas

Tutvustus

PK 937, 13402 Tallinn /
Ploomi 30, 71017 Viljandi
Faks: 434 3157
Mobiil: 5342 0361
E-post:

Ahti 'ArakTere! Minu nimi on Ahti Arak. Olen omandanud Tartu Ülikoolis ajaloolase ja ajalooõpetaja eriala. Pärast ülikooli lõpetamist töötasin keskkoolis ajalooõpetajana, hiljem aga olin mõnda aega ametis kohalikus omavalitsuses. 1999. a. - 2000. a. õppisin giidide kursustel, mis andis teadmisi ka turismikorraldusest.

2000. a. suvel alustasin Viljandimaal tegevust turismiettevõtjana viies läbi oma esimesed ekskursioonid. Klientide soovil pidin oma tegevust laiendama õige pea ka muudesse Eesti piirkondadesse. 2001. a. suvest lisandus veel ka Läti ja Leedu suund, hiljem on juurde tulnud Soome, Valgevene ja Poola. Oleme külalistega käinud ka Ukrainas.

Olen oma ettevõtte Ahti Arak Tours ärinime all registreerinud Äriregistris, registrinumber 10789460 ning Majandusministeeriumi reisikorraldajate ja reisibüroode registris, registrinumber RK0202.

Mida me pakume?

Suvel SoomesOleme oma tegevuses keskendunud piirkonda külastavate välisturistide teenindamisele, kes on Läänemere kallastele jõudnud USA-st, Kanadast, Austraaliast, paljudest Euroopa riikidest aga ka sellistest eksootilistest maadest nagu Tšiili, Uus-Meremaa, Bangladesh, Puertoriiko, Equador, Gibraltar ja mitmed teised. Meie teenuseid on kasutanud ettevõtted, turismifirmad, väiksemad ja suuremad seltskonnad. Oleme saanud pakkuda oma teenuseid üksikturistidele ja ka suurematele kuni 80 liikmelisele rühmadele. Suured rühmad nõuavad muidugi kogu logistika väga põhjalikku läbitöötamist, seal ei saa midagi jääda juhuse hooleks. Ning tihti nõuab see ka teiste giidide kaasamist.

Meie üheks olulisemaks põhimõtteks on olla paindlikud, seepärast pole meil valmisprogramme ega pakette. Oleme püüdnud meie poolt pakutavaid reisimarsruute ja puhkuse programme välja töötada võimalikult tihedas koostöös meie klientidega.

Võime korraldada ekskursioone erinevates keeltes, vajaduse korral oleme selleks kasutanud teiste giidide abi.

Oleme valmis ka korraldama Teie puhkust, koostama Teie vajadusi rahuldavaid marsruute või sisustama Teie või Teie külaliste vaba aega.

Puhkuse veetmiseks ja reisimiseks on väga erinevaid võimalusi. Mõned ideed, mida teha või vaadata Eesti lähedal asuvatest riikides.

Läti

Pea iga eestlane teab Lätit ja väga paljud on sealt vähemalt läbi sõitnud. Eestlase klassikaline marsruut Lätti sõites läheb ikka kas üle Pärnu Riia peale või Valgast tulles Sigulda kaudu samuti Riia peale. Sigulda ja Riia ongi ilmselt kõige tuntumad Läti paigad eestlaste jaoks. Kuid Lätis on ka palju teisi huvitavaid kohti.

Siguldast lähistel asuv Cesis on võlub oma vanalinna ja ordulinnuse varemetega. Cesise ordulinnus on üks paremini säilinud keskaegseid kaitseehitisi Lätis. Kuid hoopis vähe teatakse Kuramaad. Kunagise Kuramaa hertsogiriigi pealinn Kuldiga on kahtlusteta üks kõige paremini säilinud ajaloolisi linnu Lätimaal. Niivõrd terviklikku ja ulatuslikku 17-18. sajandist pärit puitelamutega vanalinna kui on võimalik näha Kuldigas, ei leia mujal Lätis ega ka Leedus ja Eestis.

Kuramaal on ka teisi armsaid ja suurtest teedest kõrvale jäävaid linnu- seitsmele mäele ehitatud Talsi, väike kuid võluv Tukums, väike Kandava, mis on ilmselt kõige "mägisem" linn Lätis, Ventspils- Läti tähtsaimaid sadamalinnu.

Eestlaste klassikalisest marsruudist päikesetõusu poole jääb Ida-Lätimaa ehk Latgale. Latgale üheks tippsündmuseks on Aglona usupüha, kuhu kogunevad palverändurid mitte ainult Lätist aga ka mujalt. Nähes Aglonasse tulnud kümneid tuhandeid inimesi, tekib peaaegu õigustatult küsimus- kui palju on Läti katoliiklik ja kui palju luterlik maa.

Leedu

2009. aastal ajalooannaalides tuhandeaastaseks saanud Leedumaa jääb Eestist juba kaugemale, kuid vähemalt Vilniuses ja Kaunases on paljud eestlased käinud. Ka Ristimägi peaks teada- tuntud koht olema. Leedumaal on palju ilusaid kohti.

UNESCO nimekirja kantud Kura säär koos liivadüünide ja väikeste, kuid eeskujulikult korrastatud endiste kaluriküladega, Galve järv koos selle keskel oleva Trakai lossiga, Neemeni jõe org ja selle delta ala, ilmselt kõige uhkem rannapromenaad Baltikumis- J. Basanaviciause tänav Palangas kutsub ikka ja jälle külastama.

Lisaks võib nimetada katoliiklastele nii olulist Siluva küla ja Loode- Leedus asuvat väikest linna ˇemaičiu Kalvarija, mis on samuti palverändurite sihtpunktiks. Leedulased aga võivad olla uhked samuti Druskinkiai mineraalvee allikatele ehitatud sanatooriumite üle. Ka õlletootjate arvult annab Leedu nii Lätile, ammugi siis Eestile silmad ette.

Soome

SenatSoome on nii lähedal ja nii kättesaadav, et väga paljudel eestimaalastel on isiklik kogemus ülelahe naabrist olemas. Kindlasti on eestlaste jaoks kõige tuntum Soome linn Helsingi ja selle lähiümbrus koos Serena veepargiga. Paljud on käinud Rovaniemis jõuluvanal külas. Kuid Soomes on palju muudki vaadata.

Kahtlemata üks huvitavamaid marsruute Soomes kulgeb mööda lõuna- ja läänerannikut, kuhu on koondunud enamus Soome vanimatest linnadest. Mere lähedal või lausa selle kaldal asub endine pealinn Turu koos keskaegse lossi ja katedraaliga. Mitte kaugel Helsingist on Porvoo õdus väikelinn sajandite vanuse tänavavõrguga. Loode-Soomes asuvas Tammisaaris on samuti vana puitlinn, kus siiamaani domineerib rootsikeelne elanikkond. Uusikaupunki linna teeb huvitavaks kanal ja ainus Soome autotootja. Võluv ja väga kenasti korda tehtud Rauma südalinn on kantud UNESCO maailmapärandi nimekirja kui suurim vana puitarhitektuuriga linn Põhjamaades. Vana Rauma on oma pindaalalt võrreldav Tallinna vanalinnaga.

Ja kuidagi ei saa mööda vaadata Soome loodusest- lõpmatult paljudest saartest ja järvedest, ning kaljusest maastikust, mis on Eesti omast nii erinev. Kõik see teeb selle maa huvitavaks. Ei saa unustada ka Soome rikkaliku kultuurielu. paljude ettevõtmiste seas on ühed tuntumad Savonlinna ooperifestival, ilmselt Euroopa suurim d˛ässifestival Poris ja kindlasti ka Seinajoe kuulus tangofestival. Nii Pori kui Seinajoe festival on viimastel aastatel kogunud üle 100 000 külastaja.

Valgevene

Läti ja Leeduga piirnev Valgevene on suhteliselt tundmatu maa nii Eesti inimestele kui ka teistele arenenud maadest pärit turistidele. Aastas külastab Valgevenet ainult 100 000 lääneriikidest pärit turisti, eelmisel aastal konkureerisid eestlased selle osas ameeriklastega. Nii USA-st kui Eestis pärit organiseeritud turistide arv jäi alla 1200. Seepärast pole ka Valgevene vaatamisväärsuste juures võimalik kohata eriti sageli turistide busse. Ainult kõige tuntumate vaatamisväärsuste juures võib kohata peamiselt vene keeles rääkivaid turiste. Mida siis Valgevenes vaadata või teha?

BrestValgevene on ilmselt kõige parema infrastruktuuriga SRÜ riik. Valgevene teed on ei jää oma kvaliteediga alla Baltikumi teedega ja on märksa parema kvaliteediga kui suurel naabril Ukrainal. Valgevene linnad ja külad annavad kohati oma heakorrastusega silmad ette ka Eesti linnadele. Nõukogude pärand on Valgevenes igal pool näha, arvukalt leidub Lenini ja teiste Nõukogude liidrite monumente. Paljudes linnades ja külades on võimalik näha Nõukogude aremeele ja teisele maailmasõjale pühendatud monumente. Mitmes linnas on suudetud ka stalinlikus stiilis ehitistest luua huvitavaid ansambleid. Üheks selliseks linnaks on Mogiljov. Kuid eriti Minski peatänava kesklinnas kulgev osa on omas stiilis üheks paremaks pärastsõjaaegse linnaehituse näiteks endise Nõukogude Liidu territooriumil.

Vaatamata sõjapurustustele on Valgevenes säilinud ka hulk ajaloolisemaid mälestusmärke. Olgu siin nimetatud näiteks UNESCO maailmapärandi nimekirja kantud Miri loss, Lidasse ehitatud lihtne, kuid mõjuv Leedu suurvürstide loss, Gomelis asuv Rumajntsev-. Paskevitši lossi ja pargi ansambel. Üheks tuntumaks looduskaitsealaks Valgevenes on Belovešje ürgmets.

Kuid eestlastel on ilmselt kõige huvitavam õppida ikkagi seda, kuidas teistsuguse ühiskondliku korraldusega maal on võimalik ka elu korraldada. Valgevene riik kontrollib siiani suurt osa majandust, Valgevene põllumajandus on kuni viimaste aastateni püsinud peamiselt kolhoosidel- sovhoosidel. Valgevene riik on püüdnud elus hoida mingil moel sotsialistliku võistluse ja plaanimajanduse traditsiooni. Seda kõike arvestades on turumajandusega juba harjunud eestlastel isegi üllatuslik kogeda elu edenemise võimalikkust nii tugevalt riigi poolt juhitud majandusega ühiskonnas.

XXI sajandil valminud Minski raudteejaam ning lihvitud kristalli meenutav rahvusraamatukogu, samuti 15 000 pealtvaatajat mahutav mitmeotstarbeline spordi- ja vabajakeskus "Minsk Arena" on tunnistuseks elu edenemisest Valgevenes.

Poola

Kesk-Euroopa suurim riik üllatab Eestist tulijat kõigepealt autode rohkusega nii suurematel kui väiksematel teedel. Poolas elab pea 40 miljonit inimest, sellepärast on ka rahvastikutihedus Eesti vastavast näitajast neli korda suurem. Võrreldes Eestiga on Poola maarahvastikki märksa arvukam. Seda kasvõi sellepärast, et Poola on hoopis põllumajanduslikum maa kui Eesti - enam kui pool riigist on üles haritud.

Ka sotsialismi aastatel säilisid Poolas erinevalt Eestist väiketalud, neid on tänapäevalgi alles üle 2 miljoni. Poolas loodus on mitmekesine. Läänemere rannikul ootavad puhkajaid pikad liivarannad. Läänemere kaldal asub Põhja-Poola tähtsamaid kuurortlinnu Sopot, kus muuhulgas võib jalutada Euroopa pikimal puitmuulil. Lõuna- Poolas kõrguvad Sudeedi, Karpaadi ja Tatra mäestikud, mis loovad mitmekesised võimalused aktiivseks puhkuseks. Zakopane on tuntud talvespordi keskus. Kirde-Poola ehk Masuuria on järvede maa. Poolas on võimalik leida isegi kõrbe, mille tekkimises on küll inimene oma osa mänginud.

Eestlaste seas võib mõni kord kohata teatud eelarvamusi Poola suhtes. Poolat loetud ebahuvitavaks, igavaks, halliks sotsialistliku pärandiga maaks. Sellega ei saa kuidagi nõus olla. Poolas on palju huvitavaid, ajaloolise linnu.

Poola kuningriigi pealinn Krakov võlub oma vanalinna ja suurejoonelise turuplatsiga. Selle lähedal asuvad kuulsad soolakaevandused. Riiat meenutav Torun on kantud UNESCO maailmapärandi nimekirja. Hansa Liitu kuulunud Gdanski vanalinnas leiab keskaegse sadamakraana, Pika turu, Kuldväravad, imeilusa Arturi kohtumaja, Euroopas haruldase Suure Veski ja palju muud. Gdanskis mitte kaugele jääb Saksa ordurüütlite keskus- keskaegse Euroopa suurimate hulka kuulunud Malborki loss.

Poolas on palju jälgi Teisest maailmasõjast. Poolas asus Hitleri peakorter (Hundikoobas) ja Idarinde peakorter. Sakslaste rünnak Westerplatte garnisoni vastu oli Teise maailmasõja esimesi operatsioone. Hitlerlik Saksamaa rajas Poolasse palju koonduslaagreid ja arvukalt ka sõjavangide laagreid. Neist näiteks Zagani laagrisse suletud lääneriikide ohvitseride põgenemiskatse sai aluseks tuntud Hollywoodi filmile "Suur põgenemine". Samas Zagani linnas on ka väike memoriaal kindral S. Maczekile. Tema juhitud motobrigaad oli ainuke Poola väeosa, kes ei kaotanud 1939. a. sügisel sakslaste vastu võideldes ühtegi lahingut.

Poolas on palju vaadata. Kui lisada juurde, et Poolas on üsna arenenud teenindusvõrk ja mõistlikud hinnad, siis polegi midagi imestada, et see maa on tõusnud Euroopa Liidus viiendaks turismimaaks Prantsusmaa, Hispaania, Itaalia ja Suurbritannia järel.

Perekonna ja suguvõsa ajaloo uurimine (genealoogiline uurimistöö)

Aeg-ajalt on meil olnud rõõm pakkuda oma teenuseid perekonnaajaloost huvitatud inimestele. Need on peamiselt olnud inimesed, kes ise või kelle esivanemad on Eestist aastate eest lahkunud ja Aga ühel hetkel on nad tahtnud üles leida Eestis elavaid sugulasi, külastada paiku kus nad ise või nende esivanemad kunagi elasid või on nad lihtsalt soovinud rohkem teada sada oma suguvõsa ajaloost. Sellised genealoogia alased järelpärimised on alati teretulnud. Püüame Teid aidata nii andmete kogumisel kui ka külaskäikude korraldamisel Teie perekonna jaoks olulistesse paikadesse.

Hinnad

Ekskursioonide ja reiside ja muude teenuste hindade suhtes tahame olla paindlikud. Lõpliku hinna määrab soovitud ekskursiooni või väljasõidu kestvus, transpordivahendi liik ja osavõtjate arv ja mitmed muud asjaolud. Võime pakkuda ka osateenust - näiteks Teie poolt on transport, meie poolt aga ekskursiooniline teenindamine või muude reisiga seotud korralduslike küsimuste lahendamine.

Kontakt

Ahti ArakAhti Arak
Tel: 4343 157
GSM: 53 420 361
E-post:
Aadress:
PK 937, 13402 Tallinn
või
Ploomi 30, 71017 Viljandi

Viimased muudatused: Friday, 09th June, 2017 @ 07:35pm